Словник інгредієнтів косметики
A
Alcohol (Ethanol) — Ethyl Alcohol, С₂Н₅ОН — Етанол, етиловий спирт — безбарвна, легкозаймиста речовина, яка має легкий аромат і використовується в косметиці як розчинник, консервант, фіксатор аромату.
Aloe Vera (Aloe Barbadensis) — Aloe Barbadensis Miller — Алое вера, алое справжнє, столітник — сукулентна трав'яниста рослина, екстракт якої сприяє розгладженню зморшок, поліпшенню еластичності шкіри, уповільненню процесів старіння, нормалізації вироблення себуму, усуненню запалень та подразнень.
Aqua (Water) — Hydrogen oxide, Н₂O — Вода, оксид водню, гідроксид водню — прозора безбарвна рідина без запаху та кольору, яка використовується в косметиці як розчинник активних компонентів та додаткових речовин для зниження їх агресивносты та регулювання концентрації.
Argania Spinosa Kernel Oil (Argan Oil) — Argan Kernel Oil, Argan Oil Morocco, Argania Sideroxylon Oils — Олія аргани, арганова олія, «золото Марокко» — легка рослинна олія, що на 80 % складається з олеїнових і лінолієвих кислот; вона легко вбирається в шкіру, має антивікові, бактерицидні, зволожуючі та антицелюлітні властивості, регулює вироблення шкірного сала та добре усуває подразнення та запалення.
B
Beeswax — Cera alba — Бджолиний віск, віск бджіл — речовина, що виділяється особливими залозами молодих робочих бджіл для формування сот, володіє захисною дією від міських забруднень, антибактеріальними, протизапальними, пом'якшуючими, загоюючими та зволожуючими властивостями, покращує процеси кровообігу та регенерації.
Benzoic Acid — Е210, C7H6O2 — Бензойна кислота — консервант, який додають у косметику, щоб скоротити швидкість розмноження бактерій та збільшити термін придатності засобів, до складу яких входять олії та жири, а також стабілізувати кислотність (pH) продукту; використання речовини в невеликих кількостях абсолютно не шкодить шкірі.
Benzoyl Peroxide — Adapalene, C₁₄H₁₀O₄ — Адапален, бензоїл пероксид, перекис бензоїлу — активна речовина, яка має протимікробну дію, сприяє відлущуванню верхнього шару епідермісу, перешкоджає накопиченню надлишків шкірного сала і бруду в порах; дуже часто входить до складу косметики для лікування вугрової висипки.
Benzyl Alcohol — Fenilmetanol, Е1519, C7H8O — Бензиловий спирт, фенілметанол, фенілкарбінол, гідроксиметилбензол — органічний спирт, який використовується для консервування, стабілізації, антисептики та ароматизації косметики; входить до списку «зелених» консервантів.
Betaine — Trimethylglycine, TMG, C5H11NO2 — Бетаїн, триметилгліцин — рослинна речовина, яку отримують з соку буряків, відноситься до класу амінокислот, добре розчиняється, надає комплексну дію у догляді за шкірою: затримує воду в клітинах, зволожує, пом'якшує, зміцнює клітинні мембрани, знижує трансепідермальну втрату вологи.
BHT (Butylated Hydroxy Toluene) — C15H24O, Е321 — Бутилгідрокситолуол — біла, кристалічна або пластівчастовидна тверда речовина без запаху або з характерним слабким фенольним запахом; у косметиці використовується як антиоксидант і для збереження властивостей засобів при контакті з повітрям (запобігає окисленню, зміні запаху, текстури, кольору).
Butyrospermum Parkii Butter (Shea Butter) — Shea, Vitellaria Paradoxa — Олія ши, олія дерева Ши, каріте — базова рослинна олія, яка стабілізує в'язкість та кондиціонує, має антивікову, пом'якшувальну, зволожуючу, протисвербіжну, поживну, зміцнюючу, заспокійливу, загоювальну, стимулюючу, протизапальну та регенеруючу і т. п. дію, захищає від впливу ультрафіолету; використовується в засобах для догляду за шкірою, нігтями та волоссям.
C
Caffeine — Coffee Seed Extract, Coffee Bean Extract, Glycosan Caffeine, Caffeine Anhydrous, C8H10N4O2 — Кофеїн, матеїн, теїн, гуаранін — речовина, яка міститься в бобах кавового дерева, в листі чаю, мате, ягодах гуарани, а також в какао та горіхах кола (у невеликій кількості), має антицелюлітні, протинабрякові, тонізуючі та антиоксидантні властивості, стимулює мікроциркуляцію та ріст волосся, сприяє зменшенню об'ємів тіла, утримує вологу в шкірі, відновлює ліпідну мантію епідермісу, захищає шкіру від ультрафіолету тощо.
Caprylic / Capric Triglyceride — Сapryloc-Сaprice Triglyceride — Тригліцериди каприлік, каприловий тригліцерид, тригліцериди кокосової олії, каприлово-капричний тригліцерид — високополярний емолент, виготовлений з пальмового ядра або кокосової олії, відноситься до нейтральних олій (може використовуватись як базова олія), пом'якшує та кондиціонує шкіру, покращує сенсорні характеристики косметичних засобів, проводить активні речовини скрізь ліпідний бар'єр, не викликає алергій і не має комедогенних властивостей.
Cetearyl Alcohol — Cetostearyl Alcohol, Cetylstearyl Alcohol, CH3(CH2)nOH — Цетостеариловий спирт, цетеариловий спирт, цетилстеариловий спирт — жирний спирт, який використовується в косметиці як стабілізатор, емульгатор, загусник, розчинник, сполучна та структуроутворююча речовина, пом'якшує шкіру, стягує пори, дезінфікує, утримує вологу, надає шкірі бархатистість та шовковистість, покращує консистенцію безводних продуктів (губної помади, скрабів для тіла тощо), полегшує розчісування волосся та позитивно впливає на їхню структуру.
Cholesterol — CHOL, C27H46O — Холестерол, холестерин — це тип жирових молекул, які потрібні для побудови мембран клітин та сприяють відновленню захисного бар'єру шкіри, що повертає їй здатність утримувати вологу, внаслідок чого шкіра стає більш гладкою.
Citric Acid — Е330, C₆H₈O₇ — Лимонна кислота, цитринова кислота — це речовина, яка використовується в косметиці не тільки як консервант, антиоксидант і стабілізатор кислотності (pH), вона багатофункціональна, безпечна і не викликає алергічних реакцій; застосовується у продуктах для очищення та відбілювання шкіри, зміцнення нігтьової пластини, стимуляції росту волосся, зняття запалення, нормалізації секреції та ліфтингу.
Cocamide DEA — Cocamide Diethanolamine — Кокамід ДЕА, кокамід діетаноламін, амід кокосу — неіонна ПАР, похідна жирної кислоти кокосової олії, яка часто використовується в косметиці (піні для ванн, рідкому милі для рук, фарбах для волосся, гелях для душу, шампунях тощо) як піноутворюючий компонент (стабілізатора піни), додаткова властивість — сприяє догляду за волоссям і кращому очищенню.
Cocamidopropyl Betaine — Сocoamidopropyl Betaine, CAPB, C19H38N2O3 — Кокамідопропіл бетаїн, лаурамідопропілбетаїн — синтетична речовина, вироблена з жирних кислот кокосової олії, наявність якої допускається в складах натуральної косметики, делікатно очищає поверхні від забруднень та надлишків себуму, виступає як загущувач, модифікатор піни та антистатик, кондиціонує волосся, поліпшує дерматологічні показники продукту тощо.
Coco Glucoside — Coconut glycoside — ПАР кокоглюкозид, глюкозид кокоса, кокоглюкозид — неіонна ПАР (один з найніжніших сурфактантів), яку дуже часто використовують як піноутворювальний компонент у натуральній косметиці для волосся та шкіри обличчя, що призначена для очищення; вона тонізує і не сушить шкіру, стимулює мікроциркуляцію в клітинах, покращує обмін речовин, усуває свербіж, печіння, попрілості, розгладжує поверхню волосся та має відмінні кондиціонуючі властивості.
Cocos Nucifera (Coconut) Oil — Coconut Oil — Кокосова олія — натуральна речовина, яка живить, пом'якшує, кондиціонує, тонізує шкіру та волосся, захищає їх від впливу окислювачів, знімає запалення, відновлює природний водний баланс, ефективно бореться з розтяжками, «апельсиновою скоринкою» та підвищеною в'ялістю шкіри; в косметиці вона може використовуватися як емолент, розчинник, базова рослинна олія, ароматизатор, матуючий агент тощо.
Collagen — Kollagen — Колаген, глікопротеїн — натуральний білок, отриманий з тваринної сировини, який широко використовується у виробництві косметики завдяки своїй здатності зв'язувати та утримувати вологу у будь-якій формі; він створює на шкірі та волоссі тонкий захисний бар'єр, що вбирає та утримує вологу, має омолоджуючу дію, але ніяк не впливає на природний синтез колагену в організмі.
Cyclopentasiloxane — D5 Silicone — Циклопентасилоксан, силікон-флюїд — безбарвна рідина, що не має запаху і є похідною силікону (так званий, «летючий силікон»), яка використовується у виробництві косметики з метою полегшення розподілу косметичного засобу по шкірі та покращення ефективності доставки поживних речовин клітинам шкіри; речовина легко випаровується і не створює непроникної жирної плівки.
D
Dimethicone — Polydimethylsiloxane — Диметикон — силіконовий полімер, що не має ні кольору, ні запаху, який широко використовується в косметиці (кремах, лосьйонах, гелях для душу, шампунях, кондиціонерах, декоративній косметиці) для шкіри, в якій його метою є надання м'якості, запобігання подразнень і почервоніння, а також створення захисної плівки, і для волосся — відновлення природного блиску, зняття статичного ефекту, надання об'єму, захист; часто застосовується як стабілізатор в'язкості емульсій, соемульгатор (не поверхнево активний), структуроутворювач, піногасник і плівкоутворювач.
Disodium EDTA — Disodium Ethylenediaminetetraacetic Acid — Динатрій EDTA, динатрієва сіль етилендіамінтетраоцтової кислоти — синтетична речовина, яка контролює небажану зміну pH, запаху, консистенції або текстури в продуктах косметичної промисловості, тобто захищає цілісність засобу для догляду за шкірою.
Disodium Laureth Sulfosuccinate — Sulfobursztynian L3/40— Динатрієвий лаурет сульфосукцинат, сіль бурштинової кислоти — речовина відома як ПАР, але не входить у категорію сульфатів, в косметиці використовується для знежирення, знезараження, скорочення ступеня вимивання кольору фарбованого волосся, утворення м'якої піни з хорошими миючими властивостями, а також як провідник активних речовин та «щит» проти агресивності інших ПАР.
E
EDTA — Ethylenediaminetetraacetic Acid, C10H16N2O8 — Етилендіамінтетраоцтова кислота, ЕДТА — водорозчинна кислота, яка застосовується в косметиці (особливо при виробництві мила та шампунів) як хелатоутворювач, тобто як стабілізуючий агент: захоплює іони металів, які можуть окислитися та вплинути на стабільність та/або зовнішній вигляд косметичного засобу (зокрема дозволяє уникнути утворення осаду ряду іонів кальцію, магнію тощо), а також вона відмінно протидіє жорсткості води в продуктах, що змиваються.
Ethylhexyl Methoxycinnamate — Octinoxate, Octyl Methoxycinnamate, OMC — Етилгексил метоксициннамат, октиноксат — речовина, яка широко використовується в косметиці для шкіри як ефективний захисний фільтр від впливу ультрафіолету, але не захищає від UVA.
Ethylhexylglycerin — Octoxy Glycerin, C11H24O3 — Етилгексилгліцерин, октогліцерин — найсильніший «зелений» консервант з м'яким впливом на шкірний покрив, має відновлюючі, пом'якшувальні, дезодоруючі, зволожуючі та антиоксидантні властивості, а ще й приємний аромат; найчастіше використовується у засобах для догляду за шкірою.
Eucalyptus Globulus Leaf Oil (Eucalyptus Essential Oil) — Oleum Eucalypti — Ефірна олія евкаліпта — очищувальна, освітлювальна, захищаюча від дій вільних радикалів, імуностимулююча, тонізуюча, антисептична, антисептична, бактерицидна, знеболююча, дезодоруюча та стимулююча мікроциркуляцію ефірна олія, яка широко використовується в косметичних засобах для шкіри тіла, догляду за зубами та порожниною рота, ароматерапії тощо.
G
Glycerin (Glycerol) — C3H8O3 — гліцерин, триатомний спирт — натуральна рослинна речовина, яка використовується в косметиці (зокрема засобах особистої гігієни) для поліпшення гладкості шкіри, зволоження, пом'якшення та охолодження шкіри, також її часто можна знайти у складі омолоджуючих і відлущувальних засобів, що містять різні кислоти.
Glycolic Acid — C₂H₄O₃, 2-Hydroxy Ethanoic Acid — Гліколева кислота — на 2023 рік, найбільш досліджена АНА-кислота з доведеним позитивним ефектом, вона застосовується в косметиці завдяки тому, що є прекрасним ексфоліантом, сприяє зменшенню зморшок, забезпечує її глибоке очищення, не пересушуючи.
H
Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil — Oleum Helianthi — Олія соняшнику, соняшникова олія — легка, нелетюча рослинна олія, яка використовується в косметиці як пом'якшувальний компонент, також вона зменшує запалення, відновлює природний захисний бар'єр шкіри, сприяє значному зменшенню випадання волосся.
Honey (Mel) — Mel (honey) Extract — Екстракт меду, бджолиний мед — природний вітамінний комплекс з унікальним складом з ферментів, органічних кислот та мікроелементів, який, здебільшого, виступає в косметиці одним із базових компонентів складу (тому його часто можна побачити на початку списку) і цінується за антибактеріальні, зволожуючі, омолоджуючі, протизапальні та поживні властивості.
Hyaluronic Acid — (C14H21NO11)n — Гіалуронова кислота, «гіалуронка» — найвідоміша кислота, яка масово застосовується в косметичній продукції для шкіри та волосся; вона відновлює природний бар'єр шкіри, повертає час назад, зменшуючи вираженість вікових змін, блокує втрату вологи, повертає шкірі тургор, а ще запобігає сухості волосся, повертаючи їм здоровий блиск без «солом'яної» пухнастості.
Hydrolyzed Collagen — Kollagen-hydrolysat — Гідролізат колагену, гідролізований колаген — продукт гідролізу колагену (фібрилярного білка), що містить амінокислоти аспарагіну, лейцину, глутамінової кислоти, лізину, гліцину, валіну, метіоніну та використовується в косметичній промисловості для антивікових косметичних засобів для шкіри, волосся, нігтів; крім омолоджуючої властивості, він має поживну, зволожуючу і заспокійливу дію.
I
Isopropyl Alcohol — Isopropanol, C3H8O — Ізопропіловий спирт — органічна сполука, яка в косметичних засобах, здебільшого, виступає як підсушуючий агент або антисептик, завдяки якому продовжується термін придатності косметики та посилюється її стабільність.
Isopropyl Myristate — C17H34O2 — Ізопропілміристат — складний ефір ізопропілового спирту і міристинової кислоти, який у складі косметичних засобів має пом'якшувальну дію, відмінно закріплює і утримує аромати, не залишає на шкірі неприємний жирний слід, створює хороші показники ковзання по шкірі, сприяє рівномірному розподілу пігментів у декоративній косметиці; чинить на шкіру поверхневу дію.
K
Kaolin — Type of clay, China clay — Каолін, біла глина — гірська порода, яка складається з мінералу каолініту та використовується в антивіковій і тонізуючій косметиці для догляду за шкірою тіла та обличчя, волоссям; засоби з білою глиною у складі добре очищають та освітлюють шкіру, мають ліфтинг-ефект, усувають подразнення та запалення, сприяють усуненню слідів постакне (вони поступово світлішають і розгладжуються).
Ketoconazole — C26H28Cl2N4O4 — Кетоконазол — синтетична речовина (похідна імідазол-діоксолана) з протигрибковим ефектом, вперше синтезована в 1976 році в лабораторії бельгійської компанії «Janssen Pharmaceuticals», широко використовується в косметології при лікуванні лупи, вугрів, мікозів, дерматофітів та інших проблем шкіри.
L
Lactic Acid — 2-Hydroxypropanoic acid, C3H6O3 — Молочна кислота, лактанова кислота — органічна речовина (фруктова (АНА) кислота) з багатогранною дією, яку включають в косметику для різних типів шкіри (але, найчастіше, це засоби для обличчя з чутливою шкірою без вираженого запалення та/або акне III-IV ступеня); найбільша цінність — найбільш м'яка кератолітична дія порівняно з іншими фруктовими кислотами: делікатно видаляє шрами та постакне, освітлює ластовиння та пігментні плями, відлущує, а ще ця кислота сприяє відновленню волосся та поверненню йому природної краси.
Linolenic Acid (Омега-6) — LA, cis, cis-9,12-Octadecadienoic, C18H32O2 — Лінолева кислота — одна з найбільш важливих речовин для здоров'я шкіри, поліненасичена жирна кислота Omega-6 (не плутати з альфа-лінолевою кислотою — Omega -3); вона бере участь у ліпідному обміні, захищає клітини від впливу хвороботворних бактерій і вірусів, відновлює захисний бар'єр шкіри, знижує втрату вологи шкірного покриву та волосся, блокує процеси окислення, має протизапальну дію, досить часто використовується косметологами при усуненні проблем шкіри.
O
Oenothera Biennis (Evening Primrose) Oil — Oenothera Biennis Oil, Evening Primrose Oil — Олія примули вечірньої, олія енотери — рослинна олія з насіння примули вечірньої, яка в косметичних цілях використовується для підвищення вмісту ліпідів у шкірі, підвищення та нормалізації вологості шкіри та волосся, а також цей компонент у доглядовій косметиці значною мірою пом'якшує шкіру, має виражену антиоксидантну дію, розгладжує зморшки тощо.
Oxygen — О — Кисень — чистий кисень, який використовується в косметичній продукції для поліпшення оксигенації тканин, посилення клітинного метаболізму, підвищення природної захисної функції шкіри, захисту шкіри від окислювального стресу, детоксикації та негативного впливу зовнішніх факторів, що впливають на стан шкіри; засоби, в які входить кисень, покращують колір обличчя, надають шкірі природного сяйва та свіжості, повертають її первісну красу.
P
Parfum (Fragrance, Aroma) — Flavor, Flavour, Odour, Perfume, Redolence — Парфум, парфумерна віддушка — компонент косметики, який може бути як натуральним, так і синтетичним; виробники якісних натуральних косметичних та космецевтичних засобів використовують лише натуральні компоненти (ефірні олії, компоненти ефірних олій).
R
Ricinus Communis Seed Oil — Castor Oil — Касторова олія, рицинова олія, касторка — базова рослинна олія, яка на 90 % складається з жирних кислот, що робить її придатною (практично еталонною) сировиною для виготовлення натурального зволожуючого мила, anti-age та зволожуючої косметики (зокрема для волосся — відмінно усуває сухість кінчиків, стимулює зростання вій).
S
Sambucus Nigra Flower Extract — Sambucus Nigra — Екстракт квітів бузини чорної — гідролат бузини, отриманий шляхом парової дистиляції; його часто використовують при виробництві масок для обличчя (особливо глиняних), тоніків, молочка для демакіяжу, оскільки він не тільки делікатно очищає шкіру, але знімає подразнення, посилює регенерацію, живить, стимулює мікроциркуляцію клітин, нормалізує секрецію тощо.
SLS (Sodium Lauryl Sulfate) — SLES, Sodium Dodecyl Sulfate (SDS) — Лаурил Сульфат Натрію — поверхнево-активна речовина (ПАР), яка є найдешевшим миючим засобом і найчастіше використовується в недорогих косметичних засобах гігієни; косметика, в якій міститься ця агресивна ПАР, не рекомендується людям схильним до алергій, атопії та подразнення шкіри, а також її краще виключити за наявності ушкоджень.
T
Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter — Cacao Butter, Cacao Oil — Олія какао — рослинна олія, яка складається на 70 % (приблизно в рівних частинах) з тригліцериду, стеаринової та масляної кислот, відмінно зволожує шкіру, підвищує її пружність та можливості регенерації, пом'якшує, тонізує та омолоджує шкірний покрив; рекомендується для догляду за чутливою, сухою та схильною до атопії шкірою.
Triethanolamine (TEA) — C6H15NO3 — Триетаноламін — буферний і нейтралізуючий агент, а також стабілізатор та емульгатор, який має широке застосування у виробництві косметики (але найчастіше декоративної та тієї, що піниться); здебільшого, використовується для підвищення pH і для поліпшення показників змішування різних інгредієнтів (перешкоджає неоднорідності); у алергіки і людей з підвищеною чутливістю може викликати подразнення очей і контактний дерматит.
W
Whey Protein — Protein — Сироватковий протеїн (білок) — сукупність глобулярних білків, яка використовується виробниками косметики для стимуляції регенерації клітин, глибокого живлення та зволоження шкіри та волосся, також це — ефективний антиоксидант, який видаляє вільні радикали (протидіє окислювальному стресу) і затримує прояв ознак старіння.