5 основних помилок у догляді за зубами
5 хвилин
5569
0
10.06.2024

Здавалося б, догляд за зубами — це те, що має ставати чимось буденним, рутиною ще з дитинства, але трапляється все інакше. З різних причин. Однак найчастіше через незнання. Як часто ви замислюєтеся про те, чи правильно чистите зуби, чи все ви робите для того, щоб зберегти здоров’я зубів і ротової порожнини, яких помилок можете уникнути вже зараз? Якщо для вас це актуальні питання, то наша сьогоднішня стаття саме для вас. Тут ви знайдете список 5 поширених помилок догляду за зубами, яких можна уникнути.
Проблема №1. Неправильний вибір зубної щітки
Одна з найпоширеніших помилок, пов’язаних зі станом зубів, — що сильніше чистиш, то краще. Занадто жорсткі зубні щітки, занадто сильне натискання, надто часті чищення — все це може призвести до травмування ясен, їхньої кровоточивості, рецесії (зокрема, з оголенням коренів зубів), пошкодження зубної емалі, підвищеної чутливості зубів.
Тому експерти рекомендують зупинити вибір на м’якій (Extra Soft і Soft) або, в крайньому разі, середньої жорсткості (Medium) зубній щітці. При дотриманні режиму, техніки чищення зубів і виборі якісної зубної пасти м’яка щітка очищає від м’якого нальоту та інших забруднень (зокрема між зубами) не гірше, тільки без ризику пошкодження ясен і зубної емалі.
Також не варто вибирати занадто великі зубні щітки, з якими буде проблемно вичистити важкодоступні місця. Неправильний розмір зубної щітки призводить до накопичення шкідливих бактерій (зокрема через невичищені залишки їжі), розвитку карієсу та інших проблем ротової порожнини.

Проблема №2. Тривале використання однієї й тієї ж зубної щітки (без заміни)
Експерти рекомендують змінювати зубну щітку кожні 2-3 місяці.
Причиною цього є не тільки те, що з часом ворсинки щітки стираються, розм’якшуються тощо, втрачаючи первісну ефективність в очищенні зубів від нальоту та залишків їжі. А й те, що на щітці можуть накопичуватися бактерії та/або інфекції (особливо якщо в цей період у вас були якісь проблеми в ротовій порожнині, включно з інфекціями).
Дослідження показали, що люди, які не оновлюють свої зубні щітки регулярно, частіше піддаються запаленню та кровоточивості ясен.
Також зубну щітку обов’язково потрібно замінити після професійного чищення зубів, чищення зубного каменю та відбілювання.

Проблема №3. Неправильний режим догляду
Описуючи неправильний режим догляду, можна виділити кілька аспектів:
- відсутність регулярності догляду — деякі люди забувають чистити зуби або замінюють вечірню процедуру полосканням, виправдовуючи це чутливістю ясен і/або зубної емалі;
- чищення зубів безпосередньо після їди або через короткий проміжок часу — кислота, яка міститься в продуктах і напоях (особливо газованих і кислих), роз’їдає емаль і дентин (шар під емаллю), а чищення зубів проштовхує її ще глибше в структуру зуба, що прискорює процес руйнування зубних тканин;
- занадто часте чищення зубів — немає виправданої необхідності перевищувати дворазове чищення зубів щіткою;
- відсутність проміжної гігієни порожнини рота (зокрема після приймання їжі) — однак робити це потрібно не зубною щіткою, а спеціальним ополіскувачем, що допоможе подовжити свіжість подиху та захистити зубну емаль і ясна від бактерій;
- недостатнє та надмірне очищення — тут ідеться не тільки про кількість разів, а й про час, відведений на процедуру: мінімальний час чищення зубів становить щонайменше дві хвилини, щонайменше по 30 секунд на очищення кожного сегмента ротової порожнини;
- проблеми з технікою очищення зубів — на упаковках якісних зубних щіток є опис правильної техніки, але якщо ви її вже викинули, то нагадаємо, що потрібно тримати голівку зубної щітки під кутом 45° до зубів, виштовхувальними рухами вгору-вниз очищати верхні зуби та вниз-вгору — нижні, круговими рухами — внутрішню поверхню задніх зубів, короткими — передніх;
- відсутність турботи про чистоту язика, який є «бажаним притулком» для патогенних бактерій.

Проблема №4. Немає додаткового догляду за зубами
Нестача гігієни порожнини рота призводить до чималих проблем із зубами та яснами (аж до втрати зуба та пошкодження кісткової тканини), а в деяких випадках і до патологій горла (зокрема хронічного тонзиліту).
Для якісного додаткового догляду за ротовою порожниною знадобиться ополіскувач, зубна нитка, спеціальні монопучки, щітки для міжзубного простору та/або міжзубні йоржики, зубні нитки, скребок для чищення язика. Усе це допоможе підвищити якість гігієни порожнини рота, зокрема зменшити кількість мікробів у роті та зробити дихання чистішим.
Проблема №5. Нерегулярність візитів до стоматолога
Вишенькою на торті основних помилок у догляді за зубами є недружні стосунки зі стоматологом. Дуже мало людей відвідують цього фахівця для регулярних профілактичних оглядів кожні 3, 6 або хоча б 12 місяців. Найчастіше ми успішно знаходимо відмовки «чому не зараз» і відкладаємо візит до лікаря до моменту, коли «допомога потрібна була ще вчора», у кращому разі — зуб усе ще можна врятувати, хоча б під коронку.

При цьому не можна досягти здоров’я ротової порожнини без регулярних оглядів, професійних чисток із видаленням нальоту та твердіших відкладень із поверхні зубів і вздовж ясен. Але ж саме наліт, застряглі залишки їжі та солі, що кристалізувалися, ведуть до карієсу, підвищення чутливості зубів, неприємного запаху з рота, подразнення та запалення ясен, а потім до пародонтозу або гінгівіту.
Сподіваємося, після нашої статті ви запишетеся до стоматолога (якщо цьогоріч ще там не були), виберете правильний догляд і зубну щітку, дотримуватиметеся всіх порад, які допоможуть зберегти красу вашої посмішки.
Питання-Відповідь
Що має містити якісна зубна паста?
Зубна паста може містити сполуки кальцію, фториди (найефективнішими вважаються засоби з 1350-1500 ppm фтору та вище), ксиліт, м’який абразив, хлоргексидин, рослинні екстракти та протеїни, лізоцим тощо. І в жодному разі не повинна містити SLS, SLES, поліетиленгліколь (PEG-32, PEG-8, PEG-400 тощо), DEA, триклозану та інших синтетичних антибактеріальних засобів, штучних ароматизаторів і барвників.
Як продовжити ефект від професійного чищення зубів?
Після професійного чищення зубів потрібно дотримуватися всіх рекомендацій стоматолога (зокрема щодо змащування ясен протизапальним гелем), купити нову якісну зубну щітку, використовувати пасту з фторидом і кальцієм, не пити кави та міцного чаю (хоча б перший тиждень), не полоскати рот спиртовмісними та трав’яними відварами.
Які переваги у ферментної зубної пасти?
Ферменти в зубній пасті активно видаляють бактеріальний наліт і допомагають відновити природний баланс мікрофлори порожнини рота. Це допомагає в профілактиці карієсу та захищає зубну емаль від появи плям. При цьому ферментні зубні пасти діють максимально м’яко, не подразнюють.
Коментарі (0)