10 способів підвищити імунітет
6 хвилин
8127
0
26.10.2023

Холодна пора року — це період розгулу інфекцій. Саме восени та взимку на імунну систему лягає відчутне навантаження. А в людей, які піклуються про своє самопочуття, виникають запитання: Як підвищити імунітет? Чи варто взагалі посилювати захисні функції організму чи він має справлятися сам? Вистачить імбиру з лимоном, ромашкового чаю, цибулі та часнику чи для підвищення імунітету все ж потрібен комплексний підхід?
У цій статті якраз і поговоримо про те, що ж таке імунітет та імунна система, а також про 10 простих способів підвищити імунітет.

Що таке імунітет і навіщо його зміцнювати
Імунна система (також її часто називають імунітетом, що не зовсім правильно, але припустимо в немедичному середовищі) — це система організму, яка захищає його від шкідливих агентів (вірусів, бактерій, грибів тощо) і контролює знищення власних клітин, які вийшли з ладу або застаріли (наприклад, саме вона захищає нас від пухлин).
Імунітет — це несприйнятливість організму до будь-якого заразного захворювання. І він буває природним і набутим.

Іноді імунна система може слабшати, і в таких випадках їй потрібна допомога в підвищенні імунітету. Оскільки, якщо захист організму вийде з ладу — людина захворіє. При цьому, слабкий імунітет є не тільки причиною вразливості організму до хвороботворних агентів, а й того, що людина:
- важче переносить захворювання;
- змушена приймати сильніші ліки у великих дозах;
- довго відновлюється після хвороби.
У багатьох випадках ослаблений імунітет є результатом впливу зовнішніх чинників, хоча бувають і вроджені імунодефіцити.
Як зміцнити імунітет у домашніх умовах
В інтернеті багато вебресурсів пропонують різні панацеї та «ефективні» способи зміцнення імунної системи. На ділі, більшість із них є «фуфломіцинами» або вивільняють сили імунної системи не в той час, коли це справді потрібно організму. А щоб підтримати та зміцнити імунітет, достатньо дотримуватися хоча б кількох із 10 простих рекомендацій щодо зміцнення імунної системи.
1. Уникайте застосування народної медицини
І зараз ідеться не про застосування препаратів на рослинній основі, які популярні в європейській медицині, а про самостійне призначення «бабусиних» рецептів. Поїдання великої кількості часнику, цибулі, лимонів, імбиру — це досить ризикований спосіб підвищити імунітет, особливо в разі деяких шкірних захворювань і порушень ШКТ.
2. Відмовтеся від шкідливих звичок
Часте вживання алкоголю, куріння, наркозалежність (і навіть залежність від солодкого) мають згубний вплив на імунну систему. У таких людей знижується не тільки імунітет до інфекцій (зокрема до туберкульозу), а й пригнічується активність протипухлинного імунітету.
3. Харчуйтеся збалансовано

Мало харчуватися корисними (зокрема органічними продуктами), раціон має бути збалансованим. А це означає, що в ньому має бути дотримана здорова кількість калорій і співвідношення білків, жирів і вуглеводів для вашої статі, віку, фізичної активності, статури тощо. Також з їжею організм має отримувати достатню кількість вітамінів, мікро- та макроелементів. А оскільки в осінньо-зимовий період із цим можуть бути проблеми, фахівці радять додатково приймати якісні вітамінно-мінеральні комплекси для профілактики авітамінозу. Наприклад, серед наших клієнтів із настанням холодів стають популярними вітаміни та мінерали для відновлення імунної системи Orthomol Immun і молекулярна добавка для імунітету Oxford Biolabs Immune+ Molecular System Support. І це ще один крутий спосіб підвищити імунітет: саме підтримати його, а не активувати в порожнечу.
4. Забезпечте собі якісний сон

І тут справа навіть не в тривалості сну (це індивідуально та залежить від безлічі чинників), а в його якості (спати потрібно в тиші й темряві) і в часі відходу до сну. Ідеальний час для того, щоб лягти спати — це період з 22:00 до 23:00. Саме в цей час максимально знижується рівень гормону стресу кортизолу та починає зростати рівень гормону сну мелатоніну.
5. Слідкуйте за вагою та тримайте її в межах норми
Зайва вага — це не просто косметичний дефект. Жирові тканини синтезують гормони, які у великій кількості сприяють розвитку запальних процесів в організмі. Тобто зовнішня вага б’є по імунній системі, змушуючи її витрачати сили на боротьбу з внутрішніми загрозами.
6. Підтримуйте нормальну фізичну активність

До фізичної активності входять прогулянки на свіжому повітрі, заняття спортом (не тільки кардіо та силові вправи в тренажерному залі, а й зумба, фітнес, пілатес, танці на пілоні, флай-йога тощо). До всього іншого, правильна фізична активність сприяє нормалізації сну та маси тіла.
7. Уникайте психоемоційних навантажень

Навчіться уникати ситуацій, які можуть вивести вас із колії, змусити нервувати та стресувати. І тим більше не переживайте через дрібниці. Практично в будь-якій ситуації можна зберегти спокій або відразу ж вжити заходів для профілактики можливих наслідків психоемоційного навантаження. Гормони стресу серйозно порушують роботу імунної системи.
8. Доліковуйте та профілактуйте інфекційні захворювання
Ніколи не кидайте лікування інфекційних захворювань, навіть найнезначніших, на половині шляху. Оскільки доліковування лягає на й без того ослаблену імунну систему. Також не забувайте, що в сучасному світі не обов’язково перехворіти на інфекційне захворювання, щоб отримати набутий імунітет від нього. Від більшості інфекцій існують щеплення (зокрема не забувайте про щорічну вакцинацію від грипу).
9. Не запускайте хронічні захворювання
Організм — це цілісна система, а тому порушення в роботі одного органа або системи впливають на нього в цілому. Тому не можна допускати загострення хронічної патології, незалежно від того, що це за діагноз — панкреатит, холецистит, гастрит, бронхіальна астма тощо.
10. Відвідайте імунолога
Якщо ви часто хворієте та знаєте про проблеми свого імунітету, одним з найбільш здорових рішень є відвідування фахівця зі зміцнення імунної системи. Лікар призначить обстеження та пропише терапію, яка допоможе підтримати/відновити «щит» організму.
Якщо все це підсумувати, то загальна порада буде дуже простою: потрібно всього лише вести здоровий спосіб життя та вчасно звертатися по медичну допомогу (зокрема для отримання профілактичних призначень).
Питання-Відповідь
Чому знижується імунітет?
Причиною ослаблення імунної системи може стати несприятлива екологічна обстановка (зокрема проживання в забрудненому мегаполісі), захоплення шкідливими звичками, часті стреси, фізична та емоційна перевтома, дефіцит вітамінів, мінералів та поживних речовин, недостатня/надмірна фізична активність, недосипання чи неякісний сон, неправильно обладнане робоче місце (погана циркуляція повітря, погане освітлення тощо), зайва вага. Також на стан імунної системи впливає генетична схильність, деякі перенесені захворювання (зокрема інфекційні та хронічні), уроджені та набуті імунодефіцити, травми, крововтрати та опіки.
Як зрозуміти, що імунітет ослаблений?
Ніколи не залишайте без уваги:
- емоційну нестабільність;
- занепад сил, швидку стомлюваність, хронічну втому, часте відчуття розбитості (особливо вранці відразу після сну);
- часті епізоди ринітів, отитів, ГРВІ тощо (понад 6 разів за рік);
- поганий стан волосся, нігтів, шкіри;
- підвищену чутливість до UV (у тому разі, якщо до цього ніколи не було проблем із засмагою);
- поколювання й оніміння кінцівок;
- раптове зниження або збільшення ваги;
- поява фурункулів, абсцесів, грибкових інфекцій на нігтях, слизових оболонках і шкірному покриві;
- збільшення лімфатичних вузлів тощо.
Які продукти погано впливають на імунітет?
Якщо зловживати, то на імунну систему погано впливають: кава, яйця, манна каша, червоне м’ясо, шоколад, субпродукти та морепродукти.
Коментарі (0)