Ніацинамід у догляді за шкірою
5 хвилин
29491
0
22.12.2023
Ринок косметичних засобів пропонує величезну кількість «панацей», серед яких навіть половина не має доказової бази. На відміну від ніацинаміду, який мало того, що є багатофункціональним, так ще і його дія доведена багатьма клінічними дослідженнями та людьми, які успішно користуються косметикою з ніацинамідом уже не один рік.
Ніацинамід у догляді за шкірою — це універсал, який підходить практично всім, зволожує, омолоджує, освітлює, бореться з вугровою висипкою, нейтралізує дію вільних радикалів тощо. Загалом, ви вже зрозуміли, що крутіше за нього — тільки син маминої подруги, ну і, можливо, ще гіалуронова кислота, яка теж багато чого може та багатьом підходить. При цьому потребують глибшого вивчення питання: що робить ніацинамід для шкіри, як правильно користуватися косметикою з ніацинамідом, для якої шкіри призначений ніацинамід, які є протипоказання до використання ніацинаміду — про це й поговоримо в сьогоднішній статті.
Що таке ніацинамід
Нікотинамід, або ніацинамід — це водорозчинна форма вітаміну В3, яка необхідна для багатьох фізіологічних процесів у організмі; його було відкрито ще на початку минулого століття — у 1913 році. Наприклад, до функцій ніацинаміду входить процес розщеплення вуглеводів, жирів і білків. Крім того, речовина має широкий спектр корисних властивостей для шкіри, бере участь у багатьох клітинних процесах. Тому її можна зустріти в складі косметики для шкіри — зволожувальні та anti-age креми, сироватки, засоби для очищення. При цьому ніацинамід ефективний навіть у малих концентраціях.
Вітамін В3 однаково добре справляється з потребами сухої, нетолерантної, схильної до пігментації та/або акне, зрілої, комбінованої, проблемної, жирної шкіри. При цьому на кожен тип шкіри ніацинамід діє по-своєму. Суху зволожує, нетолерантну заспокоює, зрілу зміцнює, схильну до пігментації вирівнює тощо.
Ніацинамід у шкірі бере участь у:
- перенесенні водню → збереженні вологи всередині клітини → підвищенні вологості рогового шару → стабілізації шкірного бар’єра;
- посиленні синтезу білків (зокрема колагенових ниток);
- стимуляції вироблення церамідів — ключового ліпідного компонента клітинної мембрани;
- прискоренні процесу поділу кератиноцитів — основного будівельного матеріалу шкірного покриву.
Які корисні властивості має ніацинамід
Користь ніацинаміду науково підтверджена. Крім того, що він стимулює синтез колагену та керамідів, ніацинамід для шкіри має такі властивості:
- контролює секрецію шкірного сала, що особливо корисно для нормалізації стану жирної та схильної до акне шкіри;
- візуально знижує вираженість пор;
- освітлює пігментні плями (зокрема постакне) — пригнічує транспортування меланосом від меланоцитів до кератиноцитів;
- нейтралізує вплив на шкіру окислювальних процесів;
- підвищує пружність шкірного покриву (завдяки чому знижується вираженість дрібних мімічних і вікових зморшків);
- зміцнює захисний бар’єр шкіри, що допомагає їй утримувати вологу в клітинах і бути більш стійкою до зовнішніх стрес-факторів;
- знімає подразнення та заспокоює запалення;
- має антибактеріальну дію (зокрема пригнічує розмноження бактерій Propionibacterium acnes, відповідальних за виникнення вугрів);
- бере участь у процесах регенерації шкірного покриву тощо.
Що цікаво, під час дії на одну й ту саму шкіру ніацинамід може мати різноспрямовану дію. Наприклад, у випадку з комбінованою шкірою він може регулювати синтез себума в T-зоні та тут же зволожувати сухі ділянки.
Правила використання косметики з ніацинамідом
Догляд за шкірою з ніацинамідом досить простий. Його можна використовувати вранці та/або ввечері. Причому засіб, що містить ніацинамід, може використовуватися як на етапі очищення та тонізації шкіри, так і на етапі зволоження. Як правило, ніацинамід для обличчя у великих концентраціях міститься в сироватках, які підсилюють дію зволожувального крему, в менших — в умивалках, тоніках, лосьйонах, кремах. При цьому обов’язково звертайте увагу на супутні компоненти. Вони можуть як допомагати ніацинаміду впоратися із завданням, так і навпаки.
Сумісність ніацинаміду з іншими компонентами косметики
В основному ніацинамід для шкіри обличчя цілком сумісний з іншими речовинами. Наприклад, з популярних у косметиці активних речовин ніацинамід сміливо можна використовувати з ретинолом, гіалуроновою, азелаїновою та саліциловою кислотою. «Сусідство» з АНА-кислотами (зокрема лимонною, яблучною, винною, мигдальною, молочною та гліколевою) є небажаним, а з вітаміном С (аскорбіновою кислотою) вимагає дотримання певних правил спільного «проживання» на вашій шкірі.
У першому випадку тому, що ніацинамід краще працює за нормального pH шкіри (5,5-7,0), а кислоти його знижують, що може призвести до перетворення ніацинаміду на нікотинову кислоту та спричинити неабияке подразнення.
У другому — існує думка, що вітамін С може нейтралізувати корисні властивості ніацинаміду. Винятком є продукти, які одночасно містять у собі обидві ці речовини, оскільки про їхню стабільність подбав виробник. Також можна використовувати їх і у двох окремих продуктах, але з умовою, що ви будете наносити їх з інтервалом 15 хвилин і більше або розділите на ранковий і вечірній догляд.
Питання-Відповідь
Як впливає ніацинамід на стан волосся?
Під час застосування косметики з ніацинамідом для волосся він допомагає зменшити жирність шкіри голови, зняти запалення та заспокоїти шкіру, зволожити, скоротити ризики появи лупи, підвищити еластичність і міцність волосся, повернути/посилити його блиск.
Чи можна користуватися косметичними засобами з ніацинамідом під час вагітності?
Ніацинамід діє максимально м’яко, тому не протипоказаний вагітним. Також він має дуже низький ризик використання під час грудного вигодовування, тому є чудовою альтернативою іншим речовинам.
Чи є протипоказання для використання косметики з ніацинамідом?
Ніацинамід відмінно переноситься навіть гіперчутливою, нетолерантною шкірою, тому часто входить до складу космецевтики. При цьому варто з обережністю ставитися до концентрації. Якщо у вас реактивна шкіра, варто зупинитися на 2-5 % вмісті ніацинаміду, інакше можуть виникнути небажані реакції. Також можлива індивідуальна непереносимість (як за алергії, так і за деяких шкірних захворювань).
Коли буде помітний результат від використання косметики з ніацинамідом?
Час очікування вираженого результату від використання косметики з ніацинамідом залежить від кількох чинників — обраної форми засобу, дотримання правил догляду з використанням вітаміну В3, його концентрації в продукті, а також індивідуальних особливостей шкірного покриву (зокрема, його вихідного стану, біологічного віку, потреб).
Коментарі (0)