Ензими в косметиці
7 хвилин
7176
0
23.10.2024
Щодня косметична індустрія пропонує новинки, які ефективніші за своїх попередників. Однак, якщо ви маєте чутливу шкіру або маєте особливі потреби, вибір значно звужується та вибору потрібно приділяти більше часу, вивчати склади та властивості активів. Нині на піку популярності, зокрема для шкіри, схильної до підвищеної чутливості, перебуває косметика з ензимами. Багато хто вже чув про неї, але не всі розуміють: навіщо потрібні ензими в косметиці, що таке ензими та яку роль вони відіграють у догляді за шкірою, чи варто включати креми, маски та пілінги з цим компонентом у свою б’юті-рутину. Тож будемо розбиратися.
Що таке ензими та для чого вони потрібні
Ензими — це білкові сполуки, присутні в клітинах усіх живих істот. У косметології використовують тільки певні ензими, переважно ті, які взаємодіють зі шкірним білком — кератином. Їхня основна дія в косметиці — м’яке очищення та оновлення шкірного покриву. Однак, окрім цього, є й такі корисні властивості ензимів:
- регулюють метаболізм,
- сприяють відновленню клітин,
- захищають організм від впливу зовнішнього стресу (зокрема різних типів забруднення навколишнього середовища),
- прискорюють біохімічні процеси в організмі,
- розкладають складні речовини на простіші елементи тощо.
Також ензими можуть згадуватися в описах косметики як ферменти.
Зазвичай у складі косметики ензими можна знайти під таким маркуванням, як: Enzymes, Papain, Bromelain, Trypsin, Bacillus Ferment.
Як діють ензими в косметиці
Крім уже перерахованих вище переваг ензимів, через домашній догляд можна отримати ще багато користі. Причому ензими в складі косметики корисні й для різних типів шкіри обличчя та тіла, і для волосся та шкіри голови.
Ензими для шкіри
➤ Покращують мікроциркуляцію (без почервоніння шкірного покриву).
➤ Сприяють активізації відновлювальних процесів у клітинах.
➤ Посилюють проникнення активів косметики, що застосовується на всіх етапах догляду, в глибокі шари шкіри.
➤ Забезпечують делікатне очищення та оновлення — відлущують відмерлі клітини, очищають пори та покращують текстуру шкіри.
➤ Сприяють зменшенню кількості закритих і відкритих комедонів.
➤ Розгладжують рельєф (зокрема поверхневі та глибокі зморшки).
➤ Допомагають контролювати виділення шкірного сала та боротися з акне.
➤ Відновлюють пружність і природне сяйво шкіри.
➤ Захищають від ушкоджень, спричинених ультрафіолетом і деякими видами забруднень довкілля.
➤ Зменшують інтенсивність запальних процесів.
➤ Уповільнюють процес старіння тощо.
Ензими для волосся
➤ Сприяють загальному поліпшенню стану волосся та шкіри голови.
➤ Стимулюють кровообіг у шкірі голови, що забезпечує краще живлення волосяних фолікулів і сприяє зміцненню коренів волосся.
➤ М’яко видаляють мертві клітини та зайвий себум, не завдаючи шкоди ліпідному шару, що забезпечує захисні функції, і мікробіоті.
➤ Стимулюють ріст волосся (зокрема внаслідок активізації процесів оновлення та регенерації клітин).
➤ Покращують засвоєння активних компонентів із засобів для догляду, що посилює їхній ефект (зокрема зволоження та відновлення).
➤ Мають антибактеріальні властивості, що допомагає боротися з лупою (зменшує колонії патогенів) та запаленнями на шкірі голови.
➤ Допомагають зберігати оптимальний pH-баланс шкіри голови тощо.
Ензими можуть входити до складу шампуню, маски, сироватки, пілінгу та інших засобів для волосся, включно з незмивним доглядом.
Які ензими найчастіше можна зустріти в косметиці
Використання ензимів у доглядовій косметиці можна назвати одним з останніх нововведень. Тому поговоримо тільки про найперевіреніші та найпопулярніші рослинні ензими — бромелайн з ананаса та папаїн з папаї, а також речовину, яку тільки умовно можна віднести до ензимів — коензим Q10. Це один із найважливіших коферментів в організмі людини, який є біологічно активним небілковим компонентом ензимів.
➤ Папаїн — це ензим, що витягується з плодів папаї, який часто використовують у складі очищувальних пудр-пілінгів тощо. Він надає сяйво тьмяній шкірі, очищає пори та робить її гладкою. Крім того, папаїн має здатність проникати у волосяні фолікули, руйнуючи білкові зв’язки, що уповільнює ріст волосся після проведеної епіляції. Також він ефективно очищає шкіру голови від лупи та частинок відмерлих клітин, освітлює шкіру (зокрема зменшує інтенсивність пігментних плям і веснянок), стимулює вироблення колагену та еластину, забезпечуючи anti-age ефект, сприяє зволоженню, має антибактеріальні властивості.
➤ Бромелайн — це ензим рослинного походження з відлущувальними властивостями, який витягують зі стебел ананаса. Зазвичай його використовують у поєднанні з папаїном для посилення ефекту. Бромелайн має комплексну (не просто кератолітичну) дію. Він стимулює оновлення шкіри, поліпшення мікроциркуляції, запускає процеси жироспалювання тощо.
➤ Коензим Q10 — антиоксидант, який відіграє важливу роль у виробництві енергії всередині клітин. Він присутній у всіх тканинах організму, але після 30 років його природний рівень починає знижуватися, що призводить до уповільнення процесів, які підтримують молодість і здоров’я. Косметика з коензимом Q10 допомагає боротися з віковими змінами та сповільнює їхній прояв, зокрема фотостаріння. Детальніше про його дію тут.
Коли та як застосовувати косметику з ензимами
Косметику з ензимами можна вибрати для будь-якого типу шкіри, зокрема для дуже чутливої та схильної до акне. При цьому не потрібно забувати, що навіть перед нанесенням ензимних пілінгів шкіру потрібно обов’язково очистити від забруднень і залишків макіяжу. Як правило, експерти радять застосовувати косметику з ензимами курсами (не на постійній основі).
Під час зберігання косметики з ензимами уникайте різких перепадів температури та не залишайте косметику у ванній з високою вологістю. Також стежте за термінами придатності та не застосовуйте продукти, якщо вони змінили колір, запах або текстуру. Наносьте ензимну косметику тільки чистими руками або спеціальними інструментами, а також намагайтеся зберігати засоби в оригінальному опакованні для додаткового захисту від світла та повітря.
До якої косметики входять ензими
➤ Очищувальна косметика — гелі для вмивання, пінки, пілінги, скраби.
➤ Ексфоліанти — ензимні пілінги, маски.
➤ Засоби для освітлення шкіри — сироватки, креми, маски.
➤ Anti-age та омолоджувальні засоби — креми, сироватки, маски.
➤ Косметика для волосся — шампуні, кондиціонери, маски, пілінги тощо.
➤ Косметика для тіла — антицелюлітні засоби тощо. Наступного разу, обираючи косметику, згадайте про корисні властивості ензимів, напевно щось із них підійде для потреб вашої шкіри та волосся. Адже головна мета косметики з ензимами — не просто прискорити обмінні процеси у верхніх шарах шкіри та стимуляцію клітинної регенерації в шкірі та волоссі, а поліпшити їхній стан і зовнішній вигляд.
Питання-Відповідь
Чи всім типам шкіри підходить ензимна косметика?
Ензимна косметика підходить багатьом типам шкіри, але важливо обирати продукти, виходячи з індивідуальних потреб і особливостей. Наприклад, за наявності куперозної, подразненої та чутливої шкіри ензими в косметиці потрібно використовувати з обережністю, а за сухої — вибирати продукти зі зволожувальними компонентами. Завжди проводьте шкірний тест, дивіться на реакцію перед введенням ензимів у догляд і починайте з низької концентрації.
Чим ензими відрізняються від кислот?
Косметика з ензимами діє м’якше, що дає змогу використовувати її для чутливої та куперозної шкіри, яка не любить кислоти. Також ензими ефективніші. Вони не просто видаляють мертві клітини, а й руйнують зв’язки між ними. Це робить процес ексфоліації результативнішим. Сьогодні багато виробників пропонують продукти, в яких поєднуються кислоти та ферменти. Така комбінація посилює ефективність косметичних засобів і робить їх безпечними для шкіри.
Як часто можна користуватися косметикою з ензимами?
Частота використання косметики з ензимами залежить від форми косметичного продукту, стану та типу шкіри. Як правило, виробник вказує рекомендації щодо використання на кожному засобі. Зазвичай це рекомендована частотність застосування продуктів глибокої дії (пілінгів, масок тощо), яка не перевищує двох разів на тиждень, тоді як є креми та сироватки, які можна використовувати щодня. Наші експерти радять додатково до інструкцій стежити за індивідуальною реакцією своєї шкіри, інколи варто знизити інтенсивність догляду або замінити засіб.
Як правильно зберігати косметичні засоби з ензимами?
Правильне зберігання косметики з ензимами вкрай важливе для збереження її властивостей. Рекомендується тримати засоби в прохолодному та сухому місці, подалі від прямих сонячних променів і джерел тепла. Оптимальна температура зберігання —15–25°C. Обов’язково щільно закривайте опаковання після використання, щоб запобігти контакту з повітрям та вологою.
Коментарі (0)