Суха та зневоднена шкіра: у чому різниця
5 хвилин
18839
0
31.07.2024

Одна з найпоширеніших помилок догляду, яка не обіцяє нічого хорошого, — це не бачити, у чому відмінність сухої та зневодненої шкіри. Дуже часто між ними ставиться знак рівності. А це навіть не по сусідству від істини. Тому в розпал найсухішого сезону ми вирішили поговорити на цю тему й розкрити всі нюанси, щоб ви остаточно не «вбили» свою дегідратовану шкіру жирною косметикою та не скаржилися, що нічого не допомагає.
А все тому, що з 70 % жінок, які скаржаться на сухість шкіри, щонайменше 50 % не має сухого типу шкіри та зіткнулися не з сухістю, а зі зневодненням. А воно часто виникає й за наявності жирного типу шкіри, проявляється трохи інакше, спричинене іншими причинами і, відповідно, розв’язувати проблему потрібно зовсім іншими косметологічними засобами.
За якими ключовими особливостями можна диференціювати сухість шкіри від зневоднення
Перше, що ви маєте запам’ятати: сухість — це тип шкіри, а зневоднення — це специфічний стан, який може виникнути за будь-якого типу шкіри (сухого, жирного, змішаного, нормального). Відповідно одне є постійною характеристикою, яку можна тільки коригувати, друге — тимчасовою, якої можна швидко позбутися за допомогою правильного харчування та догляду. І, якщо в першому випадку шкірі не вистачає шкірного сала, то в другому — води.
Через нерозуміння цих основ не тільки використовуються неправильні методи розв’язання проблеми сухості та зневоднення, а й з’явився міф про те, що жирній шкірі ні до чого зволоження. А якраз таки жирній та комбінованій шкірі точно не обійтися без додаткового зволоження. Якщо його їм не дати, почнеться активне продукування себуму з метою створення бар’єра проти випаровування тієї вологи, яка ще є в дермальній структурі.

За якими ознаками можна відрізнити суху шкіру від зневодненої
Єдина характеристика, яка об’єднує суху та зневоднену шкіру — дискомфорт, відчуття стягнутості, особливо після вмивання.
Типові відмінні характеристики можна обговорювати досить довго, використовуючи велику кількість літер, але набагато простіше та зрозуміліше буде, якщо ми представимо їх коротко, використовуючи формат таблиці.
СУХА ШКІРА | ЗНЕВОДНЕНА ШКІРА |
Генетично зумовлений тип | Тимчасовий оборотний стан |
Нестача ліпідів | Нестача вологи |
Стоншеність | Може бути різної щільності та з різним ступенем розширеності пор, оскільки буває за різних типів |
Практично не виражені пори | |
Постійна красива матовість | Сіра тьмяність |
Лущення бувають, але рідко | Видимі лущення |
Тотальна сухість | Локальна сухість (найчастіше) |
Може нагадувати пергамент | Нагадує промаслений папір |
Стабільний стан протягом року | Після інтенсивного зволоження та усунення причин приходить у норму |
Чому шкіра стає зневодненою
Якщо сухість через недостатнє продукування шкірного сала, як правило, зумовлена генетично, то зневоднення розвивається під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів. Серед найпоширеніших причин нестачі вологи в роговому шарі шкірного покриву:
- неправильний раціон (зокрема вживання солодкого, кави та алкоголю),
- ослаблення ліпідної мантії шкіри (природне при сухій шкірі та через надмірно агресивне очищення при жирній та комбінованій),
- кліматичні умови (сухість, температура, рівень UV тощо),
- загальна зневодненість організму,
- умивання та приймання душу з використанням дуже гарячої води,
- перебування в приміщенні з будь-якою увімкненою кліматичною технікою.
Як доглядати за сухою шкірою
Догляд за сухою шкірою має бути зосереджений на відновленні та підтримці ліпідного шару. Для цього найбільше підійдуть засоби, багаті на живильні речовини та емоленти, зокрема натуральні олії, рослинні воски, фізіологічні ліпіди (зокрема цераміди, сульфат холестерину), сквален, пептиди. Крім того, потрібно використовувати:
- ніжне очищення без твердих абразивних частинок і агресивних кислот (наприклад, добре підійдуть ензимні пілінги),
- обов’язкове зволоження — як превентивний захід,
- захист від вільних радикалів, міських забруднень і UV,
- косметику з правильними складами: без жорстких ПАР, штучних ароматизаторів і барвників, не всі спирти — зло (жирні спирти — цетиловий і стеариловий — не подразнюють і корисні для сухої шкіри).
Як доглядати за зневодненою шкірою
Зневоднена шкіра насамперед потребує косметики з потужними зволожувальними речовинами та речовинами, що утримують вологу. Тут варто звернути увагу на засоби, в активах яких є гіалуронова кислота, гліцерин, сечовина, екстракт листя алое вера, бджолиний віск, пептиди, цераміди, екстракти водоростей, молочна кислота, Sodium PCA, сквален, зволожувальні олії з великою кількістю ненасичених жирних кислот тощо. При цьому базовий догляд для зневодненої шкіри повинен підбиратися з урахуванням особливостей і потреб типу шкірного покриву.
Крім того, варто звернути увагу на такі аспекти, як:
- достатнє пиття,
- застосування легших консистенцій з можливих за типом шкіри,
- виключення з догляду агресивної косметики (зокрема з сульфатами, штучними ароматизаторами та барвниками, жорстко діючими спиртами, глиною, кислотами, що глибоко проникають у шкіру),
- захист від сонця (найкраще на основі фізичних або комбінованих сонцезахисних факторів),
- потужний антиоксидантний захист;
- умивання тільки водою кімнатної температури.
Чудовим варіантом зволоження є маски кремові (зокрема ті, які наносять на всю ніч замість крему), тканинні та гідрогелеві.

Як доглядати за сухою зневодненою шкірою
Коли на проблеми сухого типу шкіри накладається ще й зневоднення, доглядати за нею потрібно не просто інтенсивно, а й максимально акуратно. Догляд має базуватися на емолентах, зволожувальних речовинах і компонентах, що підтримують оптимальний стан ліпідного шару. Також потрібно не забувати про базові правила догляду за сухою та зневодненою шкірою, зокрема про якісний захист від окислювального стресу та сонця. Сподіваємося, наша стаття допомогла розібратися в поняттях сухої та зневодненої шкіри, і ви зможете більше не припускатися поширених помилок у своєму догляді. А як ви рятуєтеся від проблеми зневоднення шкіри влітку та взимку? Нам буде цікаво почути про ваш досвід у коментарях.↓
Питання-Відповідь
Чи можна для сухої шкіри використовувати олії в чистому вигляді?
При будь-якому типі шкіри завжди краще наносити косметичні олії, які вже підготовлені до використання. Також потрібно врахувати, що зволожувальну та відновлювальну дію на ліпідну мантію мають тільки олії, що містять поліненасичені жирні кислоти, — Omega 3 і 6.
Як не допустити зневоднення шкіри?
Щоб не допустити зневоднення шкірного покриву, потрібно правильно харчуватися, підтримувати оптимальний водний режим і обов’язково зволожувати її косметикою, яка підходитиме під тип та інші проблеми шкіри.
Що потрібно їсти, щоб підтримувати зволоженість шкіри?
Для підтримання оптимального стану гідроліпідного балансу шкіри потрібно включити в раціон морепродукти (особливо будуть корисними червона риба, оселедець, крабове м’ясо, мідії, устриці), горіхи, оливкову олію, кисломолочний сир жирністю до 5 %, зелень, курячу печінку, броколі, авокадо, бобові, банани, яйця, а також будь-які продукти з вітаміном Е.
Коментарі (0)