+38 068 303-69-21, +38 050 860-09-49

Щодня з 10:00 до 20:00

Як позбутися пігментних плям?

Як позбутися пігментних плям

Нерівномірна пігментація шкіри (або як її часто називають гіперпігментація, пігментні плями) є однією з найпоширеніших шкірних проблем. Особливо часто з нею звертаються до дерматолога жінки старше 35 років. Темні плями, що псують зовнішній вигляд і нерви, можуть з’являтися на обличчі, руках та інших частинах тіла (зокрема інтимних).

У цій статті ми поговоримо про те, які існують типи пігментних плям, чому вони виникають, як запобігти гіперпігментації, як зменшити наявні пігментні плями, як позбутися пігментних плям. Тобто розглянемо найактуальніші питання, які хвилюють тих, хто вже зіткнувся з неприємним косметичним дефектом, і тих, хто хоче уникнути появи нерівномірної пігментації шкірного покриву.

Що таке гіперпігментація шкіри, чому вона виникає та якою буває

Гіперпігментація шкіри — це локальне скупчення на окремих ділянках шкіри (у верхніх шарах) підвищеної кількості пігменту (меланіну), яке провокує зміну кольору шкірного покриву на темніший, появу плям від світло- до темно-коричневого відтінку.

Зазвичай пігментні плями є суто естетичним дефектом і не несуть прямої загрози для здоров’я та життя людини. При цьому не варто закривати очі на різку зміну пігментації шкіри. Іноді причина може бути зовсім не нешкідливою та вимагати термінового лікування.

Типи гіперпігментації

Дерматологи поділяють гіперпігментацію залежно від причини: спадкова (первинна) — наприклад, веснянки (ефеліди) і набута (вторинна). Набута гіперпігментація може бути симптомом захворювань обміну речовин, гіпер- і гіповітамінозу, а також різних станів (зокрема непатологічних — вагітності).

Види вторинних гіперпігментацій

  • Хлоазма (з локалізацією на обличчі й тілі, у вагітних — на животі) — чіткі плями світло- або темно-коричневого кольору неправильної форми.
  • Лентиго (найчастіше плями розташовуються на руках, грудях і передпліччях) — плоскі сильно пігментовані плями. Як правило, зустрічаються в людей старшого віку та є ознакою старіння.
  • Меланодермия (меланоз найчастіше локалізується на обличчі, тілі, слизових внутрішніх органів і голові в зоні вух) — пігмент може накопичуватися в органах або тканинах у вигляді вогнищ або дифузно.
  • Мелазма (може розташовуватися на обличчі, шиї та тілі) — загальна назва пігментних плям, які виникають у разі хронічного UV-опромінення.
  • Постзапальна (посттравматична) гіперпігментація (зокрема постакне) — пігмент накопичується в зоні затяжних запальних процесів або частих травм шкіри, незалежно від їх локалізації.

За глибиною залягання пігменту гіперпігментації бувають:

  • поверхневими (епідермальними),
  • глибокозалягаючими (дермальними),
  • змішаними (дермальними та епідермальними).

Як правило, косметологічному впливу піддаються післязапальні (посттравматичні) гіперпігментації, веснянки, вікова пігментація. В інших випадках важливий постійний контроль дерматолога та лікування (не на рівні косметичних препаратів і процедур), прописане лікарем.

Тому перед тим, як дбати про естетичний бік питання, завжди потрібно знайти причину «революції»‎ меланоцитів (клітин, що виробляють пігмент). Тільки так можна підібрати ефективне лікування.

Причини виникнення пігментних плям

  • Генетична схильність (наприклад, веснянки).
  • Вікові зміни (найчастіше в пацієнтів 35-40 років і старше).
  • Частий і тривалий вплив сонячних променів або регулярні сеанси в солярії (тобто будь-яке UV і IR-випромінювання).
  • Механічне пошкодження шкірного покриву (зокрема пігментні плями виникають як наслідки акне та опіків).
  • Зміни в рівні гормонів (зокрема під час вагітності).
  • Шкірні алергічні реакції.
  • Гіпо- та гіпервітаміноз.
  • Деякі захворювання внутрішніх органів (зокрема печінки).
  • Приймання деяких препаратів (зокрема зовнішніх: наприклад, гіперпігментація може виникнути в разі неправильного застосування ретинолу або неправильної комбінації складів продуктів).

Пігментні плями в зоні бікіні можуть бути спровоковані регулярним натиранням, спричиненим надлишковою вагою, неякісною / неправильно підібраною білизною, джинсами skinny тощо.

Як зменшити наявні пігментні плями та запобігти появі нових

Якщо ваші пігментні плями не потребують спеціального медичного лікування, існує чимало способів вплинути на них косметичними засобами та процедурами. У цьому розділі якраз і розглянемо, як позбутися гіперпігментації шкіри в домашніх і трохи в салонних (не всі процедури можна зробити самостійно) умовах або не допустити її.

Косметичні засоби проти пігментних плям

Косметичні засоби проти пігментних плям

Щоб захистити шкіру та/або освітлити пігментні плями, не потрібна валіза косметики. Достатньо мати:

  • Освітлюючі засоби (як правило, вони потрібні в тих випадках, коли вже є прояви нерівномірної пігментації) —  креми та сироватки. Їхнє завдання — ввести синтез меланіну в норму. При цьому уважно ставтеся до складу продукту та рекомендацій щодо його використання. Далеко не всі з них можна застосовувати за чутливої шкіри та вдень. До складу може входити азелаїнова кислота, різні форми вітамінів С і А, бета-каротин, гідрохінон, арбутин, койєва кислота. Також денні засоби цієї категорії, як правило, мають захист від UV.
  • Захист від сонця для обличчя.
  • Захист від сонця для тіла.
Захист від сонця для обличчя

Незалежно від кольору шкіри, при знаходженні на сонці завжди краще використовувати санскріни з фактором захисту (SPF) 30+, який діє як бар’єр проти UVA та UVB променів. Якісний захист від UV є найкращою профілактикою появи та поширення гіперпігментації.

Під час вибору будь-якої косметичної продукції завжди враховуйте тип шкіри.

Косметологічні процедури проти гіперпігментації

Найефективнішими методиками, що дають змогу зруйнувати та прибрати ороговілі, пігментовані шари епідермісу, є пілінги (зокрема хімічні), мезотерапія (зокрема препаратами з підвищеним вмістом вітаміну С, а також на основі колагену та гіалуронової кислоти), лазерне шліфування та фототерапія. 

При цьому гіперпігментація вимагає ретельного підбору косметологічних процедур залежно від причини появи. Тому перед будь-якою процедурою завжди краще проконсультуватися з косметологом щодо її актуальності саме для вас. Фахівець підбере найефективнішу методику під вираженість пігментації, локалізацію, поширеність тощо, а також врахує можливі протипоказання. 

Косметологічні процедури проти гіперпігментації

Профілактика гіперпігментації шкіри

  • Обмеження перебування на сонці / вибір безпечного часу для засмаги (знаходження на сонці з 11:00 до 17:00 небажане, якщо ж цього уникнути не можна, використовуйте сонцезахисні засоби з SPF 50) і використання санскрінів на постійній основі за UV-індексу > 2, що забезпечують ефективний захист від променів UVA і UVB (SPF 30+).
  • Якісний комплексний догляд за шкірою (зокрема зволоження).
  • Своєчасне лікування шкірних ушкоджень (зокрема акне).
  • Дотримання рекомендацій після косметичних процедур, пов’язаних із травмуванням шкіри (ін’єкції краси, пілінги тощо).
  • Регулярне проходження check-up здоров’я (зокрема в дерматолога).
  • Не використовувати «народні» рецепти та засоби з активними відбілювальними компонентами до консультації з дерматологом.

Питання-Відповідь

Чи можна повністю позбутися пігментних плям?

Повністю позбутися пігментних плям у деяких випадках неможливо. Особливо це стосується веснянок і старечого лентиго. Використовуючи якісну косметику та дотримуючись порад фахівця, можна зменшити їхню вираженість, вирівняти тон шкіри, але прибрати їх назавжди — ні.

Чи можна позбутися пігментних плям народними засобами?

Наші експерти не рекомендують користуватися народними рецептами. І тут справа не в їхній ефективності, а в співвідношенні шкоди та користі. Багато з них дійсно здатні вирівняти колір шкіри, але водночас вони можуть завдати чималої шкоди (зокрема спричинити алергічні реакції). Пам’ятайте, що завжди ефективніше боротися з причиною проблеми, ніж з її проявом.

Чи можна відбілити пігментні плями перекисом водню?

Компреси з перекисом допомагають освітлити шкіру, але не усувають пігментні плями. Крім того, вони можуть значно пересушити шкірний покрив.

У якому віці зазвичай з’являються пігментні плями?

Все індивідуально. Пігментні плями, залежно від причини, можуть з’явитися абсолютно в будь-якому віці. Наприклад, веснянки частіше з’являються у дітей старше трьох років, а ось гіперпігментація, пов’язана з віковими змінами, частіше зустрічається у жінок після 40-річного віку.

Замовити товари на нашому сайті

1 / 5 - 1
1 / 5 - 1

Коментарі (0)

Схожі статті

5 хвилин

167860

Що потрібно знати про терміни придатності косметики

Термін придатності є абсолютно у всього: у харчових продуктів, ліків, косметики тощо. Однак, що стосується термінів придатності косметики, абсолютно в кожного продукту їх два! Умовно їх поділяють на термін зберігання та придатності продукту. Причому другий чи не важливіший за перший. Що це за терміни, як у них орієнтуватися, як читати зашифровані маркування, чому необхідно знати […]

16.12.2024

7 хвилин

173980

Що таке рівень pH у косметиці та на що він впливає

pH — це той показник, який кожен вивчав у школі на уроках хімії, але мало що про нього пам’ятає. А ще його часто згадують у телевізійній рекламі косметики. І часто в неправильному контексті. Наприклад, pH 5.5 — нейтральний показник. Насправді це не так. Нейтральний показник pH — 6.5-7.5 (при цьому за еталон узято дистильовану воду). […]

09.12.2024

7 хвилин

174217

Як зменшити прояви постакне в домашніх умовах

Акне може з’явитися не тільки в період статевого дозрівання, а й створити незручності на будь-якому життєвому етапі. І ця естетична проблема ще більше загострюється, коли активний запальний процес заміщується залишковими слідами — помітні шрами, плями на шкірі (так звана гіперпігментація після акне), нерівний колір і рельєф обличчя тощо. У цій статті ви зможете дізнатися, що […]

08.12.2024

    Підпишіться на нашу розсилку

    Отримуйте свіжі новини про новинки у світі краси