Як сон впливає на стан шкіри
7 хвилин
14368
0
14.08.2024

Те, що якість сну впливає на багато процесів в організмі, знає кожен. А ось про те, що недосип моментально відображається на обличчі, чомусь забувається. Або ж багато хто думає, що такий відбиток є тимчасовим явищем, яке легко усунути. Чи так це, як сон впливає на стан шкіри, чим корисний здоровий сон, як скорегувати режим і поліпшити якість сну, як допомогти шкірі позбутися наслідків недосипання — це ті питання, які ми вирішили обговорити в сьогоднішній статті.
Як сон пов’язаний зі станом шкіри
Сон — це одна з найважливіших частин життєвого циклу.
Для різного віку існують свої норми тривалості повноцінного (нічного) сну. У середньому ж вважається, що дорослій людині для підтримання внутрішніх ресурсів, зокрема роботи органів і систем (зокрема шкіри) необхідно 7-8 годин якісного сну без побудок.
Без побудок — дуже важлива умова якісного сну. Сон складається з п’яти фаз, збій у яких безпосередньо впливає на старіння та здоров’я шкіри:
➤ 1-ша стадія повільного сну (засинання) — людину все ще легко розбудити (близько 5 % від загального часу сну = 5-10 хвилин на цикл).
➤ 2-а стадія повільного сну (неглибокий сон) — глибший відхід у сон, температура тіла падає, знижується м’язова активність, очі нерухомі, зберігається слух, але свідомість повністю відключається, снів немає (приблизно 45-50 % від загального часу сну = 20 хвилин на цикл).
➤ 3-тя та 4-та стадія повільного сну (глибокий повільний сон) — це етап, який є найбільш важливим для шкіри та запобігання старінню організму. Вважається, що він пов’язаний із відновленням витрачених ресурсів, зокрема з регенерацією та оновленням клітин, гормональною регуляцією (триває 30-45 хвилин на цикл).
➤ REM-фаза (швидкий сон) — найглибший сон, який є 5-ю фазою циклу сну, був відкритий 1953 року та триває близько 20-25 % від загального часу сну — 10-15 хвилин на цикл. Швидкий сон допомагає захистити психіку від перевантаження, переробити отриману за день інформацію, здійснити обмін нею між свідомістю та підсвідомістю. Звідси й барвисті сновидіння. Крім того, під час швидкого сну відбувається посилення багатьох процесів в організмі (зокрема мозкового кровотоку, секреції гормонів наднирників).
У нормі людина проходить ці фази по п’ять циклів за ніч.

Регулярні збої в циклах сну спричиняють:
- недостатнє відновлення внутрішніх ресурсів організму;
- психологічну втому:
- порушення в метаболічних процесах і виробленні гормонів (зокрема мелатоніну, кортизолу, інсуліну, дегідроепіандростерону, естрогену, прогестерону, тестостерону, адреналіну);
- проблеми із синтезом колагену, еластину та гіалуронової кислоти;
- надмірне утворення вільних радикалів;
- збільшення вироблення шкірного сала.
Як недосип може вплинути на обличчя
Усі перелічені наслідки недосипання та неякісного сну в комплексі безпосередньо впливають на стан шкірного покриву. Отже, системний недосип призводить до того, що шкірний покрив людини:
- стає вразливішим до негативного зовнішнього впливу;
- втрачає пружність (зокрема провисає овал обличчя та шкіра повік);
- стикається з проблемою зневоднення (незалежно від типу);
- стає тьмяним («сірим»), блідим, млявим і нерівним;
- швидше втрачає запаси колагену, еластину та гіалуронової кислоти;
- починає продукувати надмірну кількість шкірного сала;
- погано засвоює активи з нанесених косметичних засобів;
- довго відновлюється, навіть при мікропошкодженнях;
- передчасно старіє тощо.

Крім того, постійне недосипання провокує появу:
- навислих і набряклих повік;
- темних кіл і «мішків» під очима;
- розширених пор;
- зон підвищеної сухості або навпаки — сальності;
- підвищеної чутливості шкірного покриву (зокрема почервоніння);
- активних запальних процесів (зокрема вугрових висипань);
- пігментацій, зморщок та інших ознак передчасного старіння;
- загальної набряклості обличчя тощо.
У разі збільшення недосипу вплив на шкіру стає вираженішим.
Як поліпшити якість сну
➤ Намагайтеся перестати використовувати смартфон / планшет / ноутбук за 2-3 години до сну. Синє світло екранів гаджетів негативно впливає на вироблення мелатоніну — гормону сну, чим провокує труднощі із засинанням. Саме тому, якщо є проблеми із засинанням або циклами сну, завжди радять харчові добавки (зокрема комплекси) з мелатоніном і травами, що сприяють підвищенню якості сну — валеріана, лаванда, м’ята тощо.
➤ Налагодьте режим дня — на сон має залишатися щонайменше 7-8 годин уночі. Крім того, найкраще лягати спати в один і той самий час (не пізніше 11 p. m.). Так ви дасте організму можливість налаштувати добові ритми.
➤ Створіть комфортні умови для сну (це стосується температурного режиму в кімнаті — 20-21 °C, тактильних якостей постільної білизни, жорсткості матраца, зручності одягу для сну, щільні штори тощо).
➤ Уникайте вживання їжі та напоїв із кофеїном за 4 години до сну. І краще не їсти безпосередньо перед сном, особливо жирну та важку їжу.
➤ Слідкуйте за своєю фізичною активністю та якістю харчування.
➤ Розслабтеся перед сном і думайте про щось приємне. Щоб очистити розум від робочих і побутових моментів, напишіть список справ на завтра.
➤ Розташовуйте голову трохи вище рівня тіла. Це не лише покращить засинання, а й нормалізує кровообіг, зменшить набряклість обличчя.
➤ Приймайте гарячу ванну з пінками, солями та ароматичними оліями.
➤ Навчіться уникати стресових ситуацій по максимуму та керувати стресом. Підтримати нервову систему в цій непростій справі можна за допомогою спеціальних харчових добавок, зокрема магнію та вітаміну B6.

Як допомогти шкірі впоратися з наслідками недосипання
Крім викладених вище правил якісного сну, підтримати та поліпшити стан шкірного покриву можна, виконавши такі рекомендації:
➤ Використовуйте для ранкового та вечірнього очищення шкіри м’який засіб, який не буде додатково травмувати або подразнювати шкіру.
➤ Робіть контрастні вмивання (якщо вам дозволяє тип шкіри) та/або масаж обличчя та шийно-комірцевої зони. Це допомагає активізувати крово- та лімфоток, знизити набряклість, поліпшити колір обличчя, тонізує шкіру тощо.
➤ Систематично зволожуйте шкіру. Це необхідно не тільки для позбавлення від лущення та відчуття стягнутості, а й для підтримання оптимального стану захисного бар’єра та продовження молодості шкіри.
➤ Обирайте догляд за особливостями, віком і потребами шкіри (зокрема спрямований на зміцнення, зниження чутливості та реактивності).
➤ Додатково використовуйте антиоксидантні засоби від негативного впливу окисного стресу в разі хронічних проблем зі сном та/або регулярних недосипів (наприклад, якщо працюєте в нічну зміну). Сподіваємося, наша стаття допомогла вам переглянути свої погляди на сон і догляд за шкірою, і ви почнете підходити до цього питання відповідальніше. Адже ми живемо одне життя, і воно має бути по-справжньому прекрасним і здоровим.
Питання-Відповідь
Що відбувається зі шкірою під час сну?
Під час нічного сну шкіра активно працює, зокрема запускається процес відлущування, відбувається активний процес регенерації та вироблення сполук, необхідних для оновлення та підтримки здоров’я шкіри.
Що виробляє шкіра обличчя вночі?
Вночі шкіра формує нові клітини, заповнює запаси вологи, синтезує колагенові та еластинові волокна, гіалуронову кислоту тощо.
Чи можна компенсувати поганий сон якісним доглядом?
На жаль, ні. Навіть найдорожчий і найякісніший догляд (зокрема професійні косметологічні процедури) не здатні компенсувати регулярні недосипання. На запитання про те, що краще для шкіри — недосипання та комплексний рутинний догляд чи повноцінний сон і звичайне очищення, фахівці схиляються на користь другого варіанта. Оптимальним, звісно ж, є поєднання повноцінного сну та якісного догляду з підбором косметики за віком і потребами.
Що таке циркадні ритми та як вони впливають на шкіру?
У 2017 році Нобелівську премію з фізіології та медицини було присуджено за відкриття впливу циркадних ритмів шкіри на ефективність догляду за нею. Під циркадними ритмами розуміють циклічні добові ритми, за якими функціонує організм людини. Для шкіри їхні значення такі:
- з 5.00 a.m. до 7.30 a.m. швидкість обмінних процесів і здатність ділення клітин знижується — живити шкіру марно;
- з 8.00 a.m. до 10.30 a.m. кровообіг і обмінні процеси посилюються, підвищується тонус судин — можна робити SPA-догляд;
- з 10.30 a.m. до 13.00 p.m. відбувається пік вироблення шкірного сала — шкіра найзахищеніша в цей період дня;
- з 13.00 p.m. до 15.00 p.m. знижується тонус судин і тургор шкіри;
- з 15.00 p.m. до 17.00 p.m. знижується активність біологічних процесів — біологічно активні речовини будуть неефективні;
- з 17.00 p.m. до 20.00 p.m. відбувається другий добовий пік активності обмінних процесів — будуть ефективні SPA-процедури;
- з 20.00 p.m. до 22.00 p.m. шкіра здатна виводити токсини — і це найслушніший час для очищення, зокрема глибокого;
- з 22.00 p.m. до 22.00 a.m. відбуваються активні відновлювальні процеси з посиленим діленням клітин шкіри — саме тому на ніч рекомендується наносити біологічно активну косметику.
Коментарі (0)