Навіщо потрібний колаген?
5 хвилин
2939
0
22.12.2023
Почали помічати, що ваша шкіра стала втрачати пружність, виглядає в’ялою й тьмяною, поплив овал обличчя, почали з’являтися перші зморшки або вже наявні стали чіткішими, а може, невеликі ранки гояться довше, ніж зазвичай? Можливо причиною є нестача колагену, що буває досить часто. Тож давайте розберімося: що таке колаген, для чого потрібен колаген організму, який ефект дає колаген, у яких харчових продуктах міститься колаген, які види колагену використовують у косметиці.
Що таке колаген і навіщо він потрібний нашому організму
Колаген — це глікопротеїн, фібрилярний білок, який є будівельним матеріалом для багатьох тканин організму (сухожиль, кісток, м’язів, нігтів, шкіри, кровоносних судин, кишківника, зубів тощо).
Кожна колагенова нитка складається з мільйонів білків, які називаються пептидами. Усі три типи колагену, які є в організмі людини, допомагають тканинам зберігати свою форму, еластичність і міцність. Тобто саме наявність колагену дає змогу багатьом тканинам розтягуватися та бути гнучкими. А у випадку зі шкірою він забезпечує не тільки її пружність, а й зволоження, посилення захисту від зовнішніх стрес-факторів (зокрема вільних радикалів). За великим рахунком це і є основні функції колагену.
Водночас що старшою людина стає, то менше виробляється колагену й організм не може самостійно поповнити його запаси, що призводить до старіння шкіри та інших неприємних змін в організмі.
Як поповнити нестачу колагену в організмі
Користь колагену для організму безперечна. І якщо вам уже виповнилося 30 років, то вам час зайнятися питанням поповнення його дефіциту. При цьому варто пам’ятати, що можливий і профіцит колагену, який під час загоєння ран призводить до утворення локального вогнища склерозу, утворення рубців тощо. Тому не варто забувати, що все добре, коли в міру.
Поповнити нестачу колагену в організмі можна кількома шляхами:
- додайте в раціон харчові продукти, що містять натуральний колаген (нежирні сорти м’яса — індичатина та яловичина, морепродукти, червоні овочі та фрукти, часник, горіхи, яйця тощо), а також продукти багаті на вітамін С, який бере участь у синтезі колагену;
- пропивайте курсами БАДи, що містять колаген (зокрема питний (рідкий), таблетований і порошковий колаген);
- робіть ін’єкції з колагеном (їх може рекомендувати тільки лікар, зокрема косметолог для поліпшення якості та щільності шкірного покриву);
- використовуйте косметичні засоби з колагеном — вони сповільнюють процес старіння та підтримують красу шкіри, нігтів і волосся.
Види колагену в косметиці та їхні ефекти
Деякі виробники поділяють колаген для шкіри, колаген для волосся, колаген для обличчя на три різні категорії. Насправді це не зовсім коректна класифікація, оскільки все залежить від виду колагену. Колаген у косметиці та в добавках ділиться на такі різновиди, як:
- Native Collagen — колаген у чистому вигляді, стійкий до температури та з pH приблизно 5,5. Він ідеально підходить для шкіри, має хороші anti-age властивості, а все тому, що утримує вологу. При цьому через розмір молекул він не проникає глибоко в епідерміс, але саме його часто використовують у кремах, шампунях і кондиціонерах для волосся.
- Atelocollagen або, як його ще називають, морський / «рибний» колаген) — один із найпопулярніших і найкращих для введення в косметику. Оскільки саме він дуже близький до білка, який синтезується організмом людини. Він проникає в глибокі шари шкіри, легко засвоюється та чудово стимулює регенерацію клітин. Водночас речовина чудово бореться з першими ознаками старіння (зокрема раннього), сухістю, в’ялістю та втомою шкіри.
- Soluble Collagen (тваринний колаген) — речовина, що отримується зі сполучної тканини тварин і має нижчу вартість, ніж морський. Здатний зволожувати, підвищувати пружність, захищати від зовнішніх стрес-факторів, але водночас діє менш інтенсивно, ніж інші різновиди колагену, що використовується в косметиці. Максимально рідко використовується в професійній косметиці.
- Hydrolyzed Collagen (гідролізований, гідролізат колагену) — речовина, яку виготовляють із натурального колагену шляхом спеціальної обробки (хімічної, ферментативної). Як правило, в його основі лежить лізин, пролін і гліцин. Він вирізняється невеликим розміром молекули, тому дуже добре проникає в тканини (зокрема у шкіру). Використовується як добавка в разі дефіциту колагену в організмі та у складі зволожувальних кремів і ліфтинг-засобів для шкіри обличчя.
- Рослинний колаген — це білок, який отримують із водоростей і пшениці в процесі гідролізу. Ця речовина не зовсім колаген, але має схожу структуру, дію та максимально легко засвоюється шкірою. Водночас рослинний білок насичує її комплексом амінокислот, покращує структуру та зволожує. Рослинний колаген використовується у величезній кількості БАДів і косметиці. І не тільки через тенденцію створення веганських продуктів, а й тому, що саме цей колаген є гіпоалергенною речовиною.
- Синтетичний колаген — це відносно новий різновид колагену, для створення якого використовують стовбурові клітини та частини амінокислот. Наразі він не поширений у виробництві косметики, але водночас штучно синтезований колаген має широкий спектр застосування в реконструктивній та пластичній хірургії.
Придбати косметику з колагеном ви можете на сторінках нашого інтернет-магазину. Ми пропонуємо хороший вибір за цінами, які відповідають рівню косметичних засобів.
Питання-Відповідь
Як перевірити чи вистачає колагену в організмі?
Найпростіший тест, який рекомендують проводити косметологи для визначення рівня колагену в організмі: стисніть невелику ділянку шкіри на руці між пальцями, потримайте 10-15 секунд і подивіться, як скоро вона розправиться після деформації (складок, заломів). Якщо це станеться швидко, з колагеном усе гаразд і він потрібний тільки для профілактики.
Чи можна пити колаген без призначення лікаря?
Як правило, всередину будь-яку добавку, включно з колагеном, краще приймати тільки після консультації з лікарем. А ось косметику можна використовувати на свій розсуд, якщо у вас немає проблеми з чутливістю шкіри або дерматологічних захворювань. Тоді теж потрібен фахівець.
Чи всім підходить косметика з колагеном?
Іноді виробник косметики з колагеном вказує на можливість індивідуальної непереносимості. Також не варто застосовувати колагенові засоби в разі шкірних інфекцій, деяких аутоімунних захворювань, у перші місяці вагітності (у дитини може розвинутися алергія на білок).
Що руйнує колаген в організмі?
Колаген може псуватися внаслідок вільнорадикальних процесів у шкірі та дії UV. Також на життєздатність колагенових ниток і синтез білка негативно впливає високий рівень кортизолу (гормону стресу), споживання великої кількості продуктів із високим глікемічним індексом (прості вуглеводи, картопля фрі, борошняне, солодке тощо).
Коментарі (0)