Чому сивіє волосся та чи можна призупинити цей процес
7 хвилин
12871
0
31.10.2024
Багато хто чув від знайомих, а можливо й думав про себе, що 30 не встигло «стукнути», а вже сивина. Звісно, ранню сивину важко назвати приводом для радості, але це й не ознака близької старості, а тим паче в’янення краси. Адже можна навести чимало прикладів харизматичних і впливових жінок, які пишаються своєю сивиною, серед них Мей Маск, Сара Джессіка Паркер, Синтія Ніксон, Енді Мак-Давелл, Гелен Міррен, королева Іспанії Летиція, Сальма Гаєк, Гвінет Пелтроу, Меріл Стріп… Ці жінки довели, що й із сивим волоссям можна мати гарний і модний вигляд. Крім того, іспанські вчені дійшли висновку, що рання сивина — ознака довголіття. Однак, якщо ви все ж таки ще не наважилися підтримати тренд сивого волосся та не готові миритися з природними процесами, то варто розібратися, яка є сивина, чим відрізняється сиве волосся, чому з’являється сивина, чи можна відновити колір сивого волосся та наскільки реально зупинити процес посивіння.
Що таке сиве волосся та якою буває сивина
Сиве волосся, сивина — волосся, яке стало сріблястого, жовтувато-білого або білого кольору. Посивіння волосся є фізіологічним станом, який спричиняється втратою 70 і більше % меланіну, що відповідає за пігментацію.
Сивину часто вважають ознакою зрілості. Однак волосся, за певних умов — генетичний фактор, сильний стрес, страх, гормональний збій тощо, може втратити пігмент у будь-якому віці. Звісно, поява сивини до 25 років і в дитинстві — це привід подбати про своє здоров’я та психологічний стан, але не катастрофа, якщо усунуто основну причину. Адже посивіння волосся — це фізіологічний процес, який наздожене кожного.
Ось вам кілька цікавих фактів про процес посивіння волосся:
➤ Темне волосся сивіє раніше, ніж світле.
➤ Світлошкірі люди сивіють у віці від 35 років, а темношкірі — після 42.
➤ Сиве волосся росте швидше, ніж те, яке ще не втратило пігмент.
➤ Волосся, яке посивіло, стійкіше до аутоімунних процесів.
➤ Спочатку сивіє волосся на голові, а тільки потім — брови.
Експерти виокремлюють такі види посивілого волосся та його особливості, як:
➤ Вогнищева сивина — початкова стадія, для якої типовий локалізований процес посивіння окремими пасмами (найчастіше в скроневій зоні).
➤ Дифузна (розсіяна) сивина — рівномірний розподіл волосся, що втратило пігмент, по всій голові.
➤ Склоподібна сивина — не просто втрата пігменту, а й порушення структури волосся. Типовими її ознаками є знижена пористість (кератинові лусочки волосся дуже щільно прилягають одна до одної), чистий білий колір і те, що таке волосся дуже важко піддається фарбуванню.
Також сиве волосся може бути тонким, грубим на дотик, погано піддаватися укладанню (навіть під час використання термічних стайлерів). А завдяки ослабленому захисному бар’єру, воно легко ушкоджується під впливом зовнішніх чинників — ультрафіолету, підвищеної вологості, сухого та гарячого повітря, морської солі, хлору тощо. Тому для сивого волосся так важливий правильний догляд.
Як відбувається процес посивіння волосся
Щоб зрозуміти процес посивіння волосся, потрібно розібратися в його будові.
Волосся складається з видимого стрижня, у якого є три шари — медула (мозкова речовина), кортекс і кутикула, і невидимої частини під шкірою, яка закінчується волосяним фолікулом (цибулиною). Хімічно волосся складається з кератину, металовмісних мікроелементів (потрапляють у волосся ззовні) і меланіну. Останній є кольоровим пігментом, від якого залежить колір волосся. Виробляють меланін меланоцити, які містяться в цибулинах.
При цьому меланін ділиться на два типи:
➤ коричневий / сіро-коричневий / чорно-коричневий — еумеланін,
➤ жовто-червоні тони — феомеланін.
З віком вироблення меланіну скорочується. Тому, коли рівень накопичень меланіну зменшується до 70 %, пасма починають вицвітати поступово. А в тих випадках, коли волосяний фолікул повністю перестає виробляти меланін, волосся відростає відразу ж сивим.
Чому сивіє волосся
Існують два основні чинники зменшення меланіну в структурі волосся — проблеми всередині організму та вплив навколишнього середовища.
Серед основних чинників появи сивого волосся можна виділити:
➤ фізіологічне старіння — зниження вироблення меланіну після 30-35 років;
➤ генетичний фактор (зокрема й расова приналежність — вчені довели, що представники європеоїдної раси більш схильні до посивіння);
➤ функціональні збої внутрішніх органів і систем, включно із захворюваннями щитоподібної залози, аутоімунними патологіями, ішемією серця, вітиліго;
➤ дисбаланс вітамінів і мінералів в організмі (зокрема дефіцит D3, B6, B7, B12, Е, С, цинку, заліза, міді, марганцю, селену);
➤ спосіб життя, включно зі шкідливими звичками (особливо паління — на думку експертів, у курців ризик ранньої сивини в 4 рази вищий, ніж у тих, хто не палить);
➤ екологічна обстановка в регіоні проживання;
➤ незбалансоване харчування;
➤ гіпопігментація через приймання деяких ліків, включно з препаратами від хвороби Паркінсона та для хіміотерапії (у разі їхнього скасування початковий колір і структура волосся найчастіше поступово відновлюються);
➤ дефект у генетичному апараті клітин через дію UV, хімічних речовин, запальних процесів та інших зовнішніх і внутрішніх факторів;
➤ окислювальний стрес;
➤ часті, сильні та затяжні стреси, сильний страх (внаслідок вкрай негативного впливу на загальний стан організму) тощо.
Чи можна позбутися сивини
Сивина волосся — незворотний процес. Якщо вона вже почалася, її можна призупинити, але повністю відновити колір волосся не вийде. Допомогти позбутися сивини можуть фарби для волосся. З усього їхнього асортименту для зафарбовування сивини найкраще підійдуть перманентні та аміачні фарби. У тих випадках, якщо ви боїтеся, що аміак зашкодить волоссю, вихід є — обирайте якісні засоби для фарбування з низьким вмістом аміаку та комплексом для догляду.
Профілактикою раннього старіння та способом для уповільнення прогресування сивини може стати:
- турбота про нервову систему — уникайте розумової перевтоми, нервового напруження, сильних переживань;
- якісний сон (норма залежить від віку);
- відмова від шкідливих звичок;
- контроль стану здоров’я;
- баланс вітамінів і мінералів в організмі — час від часу здавайте аналізи та перевіряйте рівень основних вітамінів і мінералів, харчуйтеся збалансовано, приймайте вітамінно-мінеральні комплекси, профілактичну дозу вітаміну D3 й Omega-3;
- зниження частоти застосування фена на гарячому режимі та термостайлерів;
- захист шкірного покриву голови та волосся від впливу UV, перегріву, переохолодження та перепаду температур тощо.
Також попередити появу та уповільнити прогресування сивини допоможе професійний догляд за шкірою голови та волоссям. Це:
- використання anti-age косметики для волосся та шкіри голови (добре, якщо засоби міститимуть велику концентрацію антиоксидантів і зволожувачів, включно з екстрактом зеленого чаю, імбиру, солодки та хмелю, гідролізатом шовку та протеїну, оливковою олією, вітаміном С тощо);
- курсовий прийом дієтичних добавок для волосся та шкіри голови;
- захист шкіри та волосся від термічного впливу та UV — це не тільки головні убори та відмова від стайлерів, але і якісний термозахист;
- масаж волосистої частини голови — допомагає поліпшити мікроциркуляцію та транспортування живильних речовин до волосяних фолікулів;
- мезотерапія волосся;
- плазмоліфтинг тощо.
Щоб зробити боротьбу із сивиною ефективнішою, запишіться на консультацію до трихолога. Він порекомендує подальші дії.
Що стосується косметики, радимо звернути увагу на такі бренди, як Trichoderm, Oxford Biolabs і Alterna. У їхньому асортименті багато продуктів, призначених для піклування про вікове волосся, підтримання молодості волосся та сповільнення процесів посивіння та старіння волосся. Є факт — усі рано чи пізно постаріють, але також є досягнення сучасної науки, фармацевтики, трихології та косметології, які допомагають відсунути момент настання старості. Тому, якщо ви хочете бути якомога довше молодими та приклад відомих жінок не переконав вас у тому, що сивина не шкодить красі та харизмі, використовуйте всі можливі засоби. Сподіваємося, ми деякі з них вам підказали. А як ви боретеся із сивиною? Діліться своїми секретами в коментарях під статтею.
Питання-Відповідь
У скільки років з’являється перша сивина?
Не існує універсальної відповіді на це запитання. Визнаною нормою є вік 35-40 років. При цьому сивина з’являється і в 30, і у 25, а іноді й у підлітків та дітей, що вже є питанням медицини.
Чому волосся може посивіти в ранньому віці?
Причиною появи сивини в ранньому віці є поєднання низки різних чинників. Однак основний — генетична схильність і захворювання внутрішніх органів (зокрема щитоподібної залози та гіпофіза).
Чи можна моментально посивіти?
Існує думка, що через глибоке психологічне потрясіння можна посивіти за короткий відрізок часу. Насправді такі випадки, якщо й були, то вони поодинокі та відбуваються на тлі схильності до ранньої сивини. Оскільки, наукові дослідження показують, що меланін так швидко не руйнується у волоссі, що вже відросло.
Чому не можна виривати сиве волосся?
Найчастіше під час виривання сивого волосся травмується волосяний фолікул, а це призводить до того, що на цьому місці більше нічого не виросте. Звісно, від одного разу нічого не трапиться, але якщо ви вириватимете сиве волосся регулярно й у великій кількості, густота волосся помітно зменшиться.
Чи впливає стрес на посивіння волосся?
Точних наукових підтверджень того, що стрес провокує посивіння — немає. Однак є життєвий досвід багатьох поколінь, а також доведено те, що стрес впливає практично на кожен процес в організмі. А внутрішній фактор посивіння волосся (захворювання, гормональний дисбаланс тощо) має під собою цілком реальні клінічні докази. Тому стрес можна вважати непрямим провокувальним фактором появи сивого волосся.
Коментарі (0)